Profesjonalny montaż fotowoltaiki

Energia elektryczna - bez niej obecnie trudno byłoby wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Prąd jest nam potrzebny zarówno do oświetlania wnętrza naszych domów jak też do zasilania najróżniejszych urządzeń AGD czy RTV. Coraz większa rzesza użytkowników prądu nie skupia się na rosnących cenach za dostarczanie energii i po prostu biernie płaci kolejne rachunki. Czy jednak nie byłoby warto czegoś z tym zrobić? Warto wiedzieć o tym, że obecnie mamy możliwość samodzielnego produkowania prądu na dachach naszych domów, budynków gospodarczych czy przemysłowych. Co daje takie możliwości? Fotowoltaika!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zanim zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki w Łodzi, Warszawie czy jakimkolwiek innym mieście to warto najpierw dowiedzieć się czegoś więcej na temat działających w okolicy firm, które świadczą usługi montażu. Nie zaszkodzi też posiadanie wiedzy jak działa sama instalacja oraz kiedy osiągać będzie najlepsze wyniki. Otóż jeśli chodzi o zasadę działania fotowoltaiki to jest ona stosunkowo prosta. Chodzi tutaj o to, że fotony (cząsteczki światła emitowane przez Słońce) uderzając w płytkę zbudowaną z półprzewodników spowodują wybijanie elektronów z tejże płytki. W efekcie będzie można zaobserwować powstawanie napięcia prądu stałego bezpośrednio za taką płytką. Płytki półprzewodnikowe w większości spotykanych paneli fotowoltaicznych to płytki krzemowe. Efektywność poszczególnych rodzajów paneli jest jednak dość mocno zróżnicowana.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Na ten moment mamy możliwość wyboru takich paneli jak:

Panele monokrystaliczne wyróżniają się tym, że są w stanie produkować bardzo dużo energii elektrycznej przy zajmowaniu małej przestrzeni. W związku z tym już kilka takich paneli wystarczy, aby odpowiednio zaopatrzyć nasz dom w prąd. Koniecznym do spełnienia warunkiem w przypadku tych paneli jest to, że powinny być niemalże ciągle wystawione na działanie promieni słonecznych. Minusem tychże paneli jest również ich cena, która może nie zachęcać do zakupu. Ze wszystkich paneli to jednak wersje monokrystaliczne są najbardziej efektywne w produkcji prądu. Ich sprawność wynosić może nawet 23%.

Panele polikrystaliczne są szczególnie często wybierane przez naszych rodaków. Wynika to przede wszystkim z dobrego stosunku ceny paneli do ich efektywności. Znaczącą zaletą paneli polikrystalicznych jest też to, że mogą one działać świetnie również przy niezbyt sprzyjającej aurze. W czasie pochmurnych dni te panele również będą wytwarzać energię elektryczną. Sprawność paneli, o których mowa dochodzić może do 20%.

Panele z krzemu amorficznego są najrzadziej wybieraną opcją. Wynika to stąd, że te panele bardzo szybko tracą swoją nominalną moc. Już po kilkunastu latach takie panele mogą nie nadawać się do użytku. Plusem jest natomiast ich niska cena.

Komu zlecić montaż?

Jeśli poszukujemy sprawdzonych specjalistów od tworzenia instalacji fotowoltaicznych to warto zwrócić uwagę, chociażby na firmę Eko-Sowa. Mimo tego, że jest to firma z Łodzi to realizuje projekty również w innych częściach kraju. Od monterów fotowoltaiki wymaga się przede wszystkim profesjonalizmu. Obecnie warto wybierać takich monterów, którzy oprócz samego przymocowania paneli na dachu wykonają dla nas wstępny audyt, ocenią zapotrzebowanie domu na energię elektryczną czy nawet stworzą wizualizację całego projektu. Warto też zwrócić uwagę na możliwość monitorowania efektywności instalacji fotowoltaicznej na specjalnych aplikacjach instalowanych w telefonie komórkowym.