Zalety mieszkania w prywatnych akademikach

Końcówka lata oraz wrzesień to zwykle czas intensywnych poszukiwań nowego, albo pierwszego, lokum dla studentów. Aktualnie rynek mieszkaniowy jest przepełniony: ceny wynajmu mieszkania, a nawet pokoju, często mogą doprowadzić młodych ludzi oraz ich rodziny, jeśli młodzi otrzymują od nich wsparcie finansowe, do palpitacji serca. Do stresu związanego z rozpoczęciem edukacji w nowym systemie, na uczelni, a już nie w szkole, a często także z zamieszkaniem w nowym, większym mieście, dochodzą także problemy związane z zagadnieniem, gdzie tak naprawdę się zatrzymać, by cena, bezpieczeństwo i komfort szły ze sobą w parze.

Mieszkanie czy akademik

O ile w ostatnich latach decydowano się najczęściej na wynajem stancji od właścicieli prywatnych mieszkań, o tyle teraz nie jest to taki oczywisty wybór. Wygórowane ceny, zależnie od miasta, w jakim znajduje się dana uczelnia, wpływają na rozpatrywanie formy skorzystania z lokum, jakimi dysponują uczelnie. Publiczne uniwersytety kojarzą się z niezbyt komfortowymi warunkami – przez media przewijają się zdjęcia licho umeblowanych, niewielkich pokoików z obdrapanymi ścianami i brakiem jakiejkolwiek prywatności.

Czas studiów kojarzy się z wieloma trudnościami związanymi z ograniczonym budżetem miesięcznym i godzinami poświęcanymi nauce, jednakże wynajem oraz publiczne akademiki nie są jedyną opcją dostępną studentom. W coraz większej ilości miast da się dostrzec prywatne inicjatywy, takie jak powstały na przykład w Łodzi, prywatny akademik Chillinn, będący opcją pośrednią pomiędzy stancją a kojarzonymi przez nas akademikami.

Publiczne czy prywatne akademiki

Często słowo prywatne kojarzy się z o wiele wyższymi cenami, jednak po prześledzeniu ofert dostępnych na rynku można zauważyć coraz mniejszą różnicę w opłatach pomiędzy tymi dwiema opcjami. Zwykle odrzucamy prywatne akademiki już na starcie, choć opłaty miesięczne nie są szczególnie wygórowane, jeśli porównamy je z cennikiem, a także komfortem i wygodą, akademików publicznych. Należy zwrócić uwagę na udogodnienia w prywatnych akademikach, które są coraz bardziej zbliżone do pokojów w mieszkaniach prywatnych, tj.:

Poza dominacją warunków życia w prywatnych domach studenckich, w grę wchodzi również ograniczona dostępność miejsc w takich samych publicznych budynkach. Pierwszeństwo mają tam młodzi ludzie, których warunki socjalne spełniają określone przez statut danej placówki wymagania. Często wiele osób zostaje w ten sposób wykluczonych, chociaż w ich przypadku warunki socjalne są bardzo zbliżone do osób, którym udało się zakwalifikować.

Ponadto, choć słyszy się o modernizacji publicznych akademików, dzieje się to w dość powolnym tempie, podczas gdy nowopowstałe prywatne domy studenckie dysponują bardzo nowoczesnymi pokojami oraz udogodnieniami, ułatwiającymi codzienne funkcjonowanie, a także zwiększającymi komfort życia młodych osób. W tym okresie priorytetem powinno być skupienie się na nauce i zdobywaniu nowych doświadczeń.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru prywatnego akademika

Prywatne domy studenckie dysponują różnego rodzaju pokojami, jednoosobowymi, dwuosobowymi itp. Różnią się także ze względu na wielkość oraz ilość potencjalnych udogodnień. Zaskakująca może być także strefa ogólnodostępna, na przykład w akademikach Chill Inn dostępnych w Łodzi kusząca jest propozycja wspólnej przestrzeni do nauki, wypoczynku, czy spotkań towarzyskich. Wszystkie udogodnienia wspomnianego akademika znajdziesz bezpośrednio na krótkim filmiku promocyjnym https://www.youtube.com/watch?v=nXlOVQhaU1k.

Warto zwrócić uwagę na lokalizację i proponowane miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów. Wyróżniający jest dostęp do tarasu na dachu oraz izolacja dźwiękowa pokoi, zapewniająca gwarancję spokojnej nauki i wypoczynku.

W dzisiejszych czasach prywatne akademiki są więc jedną z opcji wartych do rozpatrzenia podczas wyboru lokum studenckiego. Możliwe, że z biegiem czasu będzie ich coraz więcej, dzięki czemu oferta stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna.