Prace geodezyjne przy budowie domu - obowiązki geodety

Zawód geodety należy do grona zawodów cieszących się wysokim stopniem prestiżu. Osoby na tym stanowisku mogą pracować zarówno na etacie w urządzenia, jak i również w ramach własnej działalności gospodarczej. Geodeta zaangażowany jest w wiele prac, w tym także budowę domu. Jakie są jego obowiązki?

Czym zajmuje się geodeta?

Geodeta należy do grona zawodów regulowanych. Oznacza to, że zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu wymaga spełnienia jasno określonych warunków, które są zdefiniowane w ramach jednolitego rozporządzenia. Do podstawowych zadań geodety należy dokładny pomiar powierzchni oraz zdobywanie i przetwarzanie informacji, które wynikają z tych pomiarów. Sam pomiar gruntów to jednak nie wszystko. Wśród zadań geodety wyróżniamy także pomiar powierzchni w kontekście realizowanych inwestycji budowlanych. Fachowiec będzie zatem potrzebny podczas budowy domu jednorodzinnego czy innej inwestycji. 

Co więcej, niektórzy geodeci dokonują też pomiarów na podstawie zdjęć satelitarnych oraz wykonanych z pokładu samolotu. Do ich zadań należy wówczas dokładna analiza fotografii. Warto zaznaczyć, że tego typu pomiary zawsze obciążane są pewną niedokładnością, która wynika z jakości oraz skalowalności wykonywanych fotografii.

Wykonanie mapy do celów projektowych

Mówiąc o zakresie obowiązków geodety podczas budowy domu pierwszym krokiem jest wykonanie mapy do celów projektowych. Bazuje ona na kopii mapy zasadniczej, która zawiera szereg informacji związanych z położeniem działek, budynków i innych obiektów, ukształtowaniem terenu oraz siecią uzbrojenia. Co ważne, aby geodeta mógł rozpocząć swoje prace, musimy przedstawić mu aktualny wypis planu zagospodarowania przestrzennego terenu lub warunków zabudowy. 

Przygotowanie takiej mapy jest kluczową kwestią podczas budowy domu. Znajdziemy na niej m.in. obiekty przyrodnicze, linie zabudowy oraz linie graniczne terenów. Element ten jest niezbędny, aby architekt adaptujący projekt mógł rozpocząć swoją pracę.

Wytyczanie budynku

Kolejnym momentem, kiedy musimy skorzystać z pomocy godety jest wytyczanie budynku. Ten etap prac następuje jednak dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniu budowy.

Wytyczeniu w terenie oraz utrwaleniu na gruncie podlegają wszystkie elementy geodezyjne, które określają usytuowanie w poziomie, a także posadowienie wysokościowe budynku. W szczególności są to:

Wylicza specjalista z firmy Geo-Soft z Olsztyna.

Co jeszcze?

Trzeci etap prac geodezyjnych obejmuje bieżącą obsługę geodezyjną budowy. Mówimy tu o takich elementach jak zapewnienie zachowania przewidzianego w projekcie kształtu oraz wymiaru domu czy tyczenie różnego rodzaju przyłączy.

Ostatnim etapem prac jest wykonanie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, której celem jest zebranie aktualnych danych dotyczących przestrzennego rozmieszczenia budynku, a także pozostałych elementów zagospodarowania działki. Działanie to pozwala też na naniesienie na mapę obiektów liniowych takich jak linie gazowe, kanalizacyjne oraz elektroenergetyczne czy wodociągi.

Po zakończeniu każdego z etapów robót geodezyjnych, fachowiec zobowiązany jest do potwierdzenia wykonanych prac poprzez wpis w dzienniku budowy. Pod koniec fazy budowy dokumentacja, jaka jest sporządzana przez cały jej okres, przyjmuje postać tzw. operatu geodezyjnego. Jest to jeden z kluczowych załączników dokumentacji budowy.

Jeśli chciałbyś uzyskać dowiedzieć się więcej na temat wszystkich koniecznych prac geodezyjnych, zapraszamy do kontaktu - nasze dane teleadresowe znajdziesz na stronie: http://geosoft.olsztyn.pl/kontakt/.